http://dzieciom.pl/wp-content/uploads/2015/07/FDZzP_logo.jpg

Filmy - Od początku

Czy widać autyzm ?

Łukasza rozwój do ok. 15-ego miesiąca wydawał się być prawidłowy i jak widać na filmie naśladownictwo jest poprawne. Łukasz bardzo lubiał oglądać bajki i nie było problemu z pokazywaniem na ilustracji różnych zwierząt . Na nagraniach słyszę mało gaworzenia, ale jesteśmy pewni z Włodkiem, że pierwsze słowa mama, tata, i odgłosy zwierząt były wypowiadane. Również niepokojące mogły być spowolnione ruchy, czy nadmierny spokój ale ja z mężem też nie należałam do zwariowanych temperamentów. Od 13-ego miesiąca Łukasz był zaprowadzany do źłobka i tu być może był mój pierwszy błąd,  tym bardziej że było ograniczenie do smoczka w postaci piersi. W tym czasie wzmożył się katar, kaszel który w efekcie końcowym zaprowadziło nas to do szpitala, gdzie raczej nastąpiły pierwsze niekorzystne zmiany np.straciliśmy zainteresowanie bajkami i Łukasz nie chciał nic jeść. Potem ...  nic nie działo się nagle.  Oceniajac rozwój na dzień dzisiejszy był bardzo nierównomierny i tak jest do chwili obecnej z jedną różnicą "jak dziecko jest małe to większośc nieprawidłowych zachowań umyka bo jest niewidoczna, a z wiekiem każda nawet drobna nieprawidłowośc jest bardzo zauważalna". Sumując nasza pracę i przeszłość to Łukasz zrobił niesamowite postępy, bo jest uspołeczniony, samodzielny, odpowiedzialny, inteligentny, sprawny fizycznie, kontaktowy, ... Pozostała rzecz najtrudniejsza czyli mowa na którą daję sobie ok. 5 lat i powinno być ok. Czy będzie samodzielny -jeszcze niedawno wierzyłam, że "tak" w chwili obecnej (14.IV.2016 r.) mam coraz większe wątpliwości :)     

Planuję zmontować dłuższy filmik  :)

Pierwsze zainteresowanie zwierzętami

Lipiec 2003 r. i pobyt nad morzem, gdzie Łukasz wykazał bardzo duże zainteresowanie zwierzętami, a dokładniej karmieniem lamy, które dało dużo radości .W tym czasie byliśmy po różnych trudniejszych zmianach, ale wydawało się że jest lepiej .
Postawiona tego roku we wrześniu diagnoza -"autyzm" podcięła nam skrzydła na nowo :)

Łukasz - Teledysk promocyjny 2009

Filmik powstał w roku 2009 jako podsumowanie minionego okresu.Do realizacji tego filmu została użyta piosenka Andrzeja Piasecznego pt."Wszystko trzeba przeżyć" dzięki Jego uprzejmości poprzez Managera oraz za zgodą ZAIKS, a także autorów tekstu; Pawła Sota i Piotra Adamka. Dziękujemy również za przychylność Konsultanta do spraw licencjonowania Firmy Sony Music Polska (utwór zakupiony również w iTunes ) . Każdy ma w swoim życiu momenty lepsze i gorsze . Dla nas najtrudniejszy moment był , gdy Łukasz w wieku 4 lat otrzymał diagnozę - autyzm . Kolejne trudne chwile przyszły gdy Łukasz rozpoczął edukację szkolną , bo dostarczone bodźce przerosły Jego wytrzymałość .

Łukasz - Teledysk promocyjny 2008

Do filmiku wykorzystaliśmy utwór Zespołu Feel i Iwony Węgrowskiej pt."Pokonaj siebie" dzięki uprzejmości ich managera (zakupione w iTunes). Tekst piosenki odzwierciedla drogę jaką Łukasz musi przejść, aby choć w części dorównać swoim pełnosprawnym rówieśnikom. Łukasza życie zawsze było dość intensywne i wypełnione licznymi zajęciami , wyjazdami i nauką. Oczywiście nie zawsze odnajdywał się w tych nowych sytuacjach i miejscach, ale daliśmy radę i wieloletnie przyzwyczajania do ciągłych zmian dały raczej pozytywny efekt, bo obecnie w każdym praktycznie miejscu dość dobrze się czuje.

Wędrując z autyzmem - promo

Autyzm-zagadkowy i trudny do zrozumienia. Z jednej strony dziecko nie rozumie słów na poziomie czterolatka, natomiast zna rzeczowniki i określenia ,których nawet dorośli nie pamiętają. Niechętnie ćwiczy na w-fie, a z drugiej strony zdobywa Rysy. Wszystko jest wymieszane i nieprzewidywalne. Logiczne myślenie powyżej przeciętnej, a mowa wyuczona schematyczna. Wszystkie słowa których nie można zobrazować trudne do przyswojenia przez dziecko. Taki jest właśnie Łukasz . Łukasz od Sierpnia do Października 2013 r. zdobył 15 szczytów w ramach Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich oraz przeszedł wiele innych szlaków górskich zdobywając odznaki PTTK GOT. W roku 2014 planujemy dokończyć zdobywanie KGP wychodząc na pozostałe 13 szczytów koronnych i oczywiście zwiedzać inne szlaki górskie. Serdecznie dziękujemy Wojtkowi Mandeli bez którego nie powstałby ten filmik. Dziękujemy za miłe komentarze.