http://dzieciom.pl/wp-content/uploads/2015/07/FDZzP_logo.jpg

Rok 2011 i powiększenie rodzinki planowane już od dłuższego czasu

Zdecydowaliśmy się na adopcję i stwierdziliśmy, że w dzieciach przebierać nie będziemy, a nawet była zgoda na dziecko z brakami rozwojowymi, bo przecież po Łukaszu pozostało  sporo pomocy . Zaadoptowaliśmy 8 -letnią dziewczynkę ledwie mówiącą, a raczej bełkoczącą -bo nie rozumieliśmy wogóle tego co mówiła i okazało się, że praktycznie prawie nic nie rozumiała oraz miała podejrzenie o upośledzenie i ... 2 lata wystarczyły aby dziewczynka nauczyła się mówić pomimo bardzo późnego wieku . Rozumienie mowy jak dla  mnie jest w obecnym czasie  fenomenalne  . Gdy czytam zadanie tekstowe, to ma lepsze rozumienie niż ja bo szybciej wyłapuje sens tekstu  i oblicza małe liczby w pamięci . Niestety wciąż jest bardzo ubogie słownictwo, słabe rozumienie sytuacji przyczyna - skutek i wiele innych braków bo przecież nie da się ośmiu lat naprawić w 3 lata .

W opiniach miała również wpisane, że podczas adopcji rozumiała swoją sytuację . Zastanawiam się jak to możliwe skoro nawet teraz nie rozumie .

Oberwacje i poszukiwanie w internecie doprowadziły mnie do podejrzeń o zaburzenie RAD i rzeczywiście w tamtym czasie z 30 punktów 27 pasowało znakomicie . Również zauważyłam, że niektóre cechy są podobne do Łukasza autyzmu np. wyłączanie się, skakanie z machaniem rękami, brak kontaktu wzrokowego podczas spontanicznej zabawy. Kolejne poszukiwania w Internecie i odkryłam że zaburzenie RAD należy do spektrum autyzmu :) .

W każdym bądż razie Andżela dla mnie jest moim dowodem na to, że jednak nie z każdymi problemami i zaburzeniami rozwojowymi jesteśmy w stanie sobie poradzić . Jak widać pomimo późnego wieku można zrobić cuda . Niestety Łukasz pomimo kilkunastoletniej intensywnej pracy był wstanie tylko wyuczyć się mowy schematycznie, natomiast ze zrozumiem ma wciąż ogromne kłopoty . Agnieszka (28.09.2014 r.) i jeszcze do uzupełnienia

 

 aktywny i Łukasz  miał wysoko postawione poprzeczki  w przeróżnych nowych sytuacjach. Tutaj tradycyjny zimowy spacer w naszej Opolnicy.
Koleżanki Łukasza i drobne przyjęcie z okazji Nowego Roku .
Zabawa z butelką czyli wykonywanie różnych zadań, podczas której było sporo śmiechu i integrowanie dzieci.
Wspólna zabawa z modeliną i zestawami Play-Doh, które Łukasz w tamtym czasie kolekcjonował.
W tamtym czasie ulubiona zabawa Łukasza z modeliną i zestawami Play-Doh .  Łukasza z angażowanie w zabawę było bardzo duże .
Jesteśmy we Wrocławiu po wizycie u Pani Psycholog i na zakupach . Łukasz w sklepach odnalazł swoje miejsce do przetrwania, czyli siedzenie w przymierzalni .
Zimowy spacer do Barda i tym razem zaplanowana do odwiedzenia szopka . Ja widząc nadjeżdżające samochody asekuruję Łukasza .
Łukasz na zabawie karnawałowej z Opolnicy rysuje, ale jego ręka wędruje w górę do odsłaniania oczu, więc Pani przytrzymuje rękę .
Na trasie Opolnica - Bardo .
Łukasz i jego kolega Kamil z którym miał bardzo dobry kontakt w przeszłości podczas turnusów rehabilitacyjnych.
Tradycyjne i rytualne pochwalenie się Górą Kalwaria .
Tradycyjne i rytualne pochwalenie się Górą Kalwaria ...
... i pięknym widokiem na który serdecznie zapraszamy :)
Większym zainteresowaniem cieszył się brat Kamila -Mikołaj . Łukasza ogólnie interesowały małe dzieci.
Łukasz przygotowuje sobie pizzę na gotowym cieście, ale bardzo dobrym -chyba z piekarni Kajzerka.
Zimowy spacerek tradycyjnie do naszego lasu nad domem .
Pożegnanie Pani Zimy .
Podpalenie i topienie ekologicznej Marzanny.
Święta Wielkanocne tradycyjnie w Międzychodzie . Święcenie produktów żywnościowych przed kościołem .