http://dzieciom.pl/wp-content/uploads/2015/07/FDZzP_logo.jpg

Informacja

 

Łukasz cały czas ku lepszemu, a przede wszystkim powraca przytomność umysłu i poprawia się komunikacja :-)

W sobotę to w ogóle był jak zaczarowany :-)

Bardzo dużo spontanicznie mówi i powtarza, ale dużo używa zamienników, czyli trzeba się domyslać o co chodzi

Liczę na to, że Łukasza przytomność umysłu będzie na tyle rozwinięta, że sam zacznie nad sobą panować :-)

Sama jestem zaskoczona przeskokiem Łukasza w rozumieniu mowy, praktycznie wszelkie codzienne zwroty rozumie bez problemu, ale zbyt mały zasób słów mowy czynnej aby móc odpowiadać. Bez problemu także udziela odpowiedzi na proste pytania. Obecnie kładę nacisk na uzasadnianie np. gdy słyszę "Mamo wstań" to ma powtórzyć, "Mamo wstań, ponieważ w odtwarzaczu trzeba wymienić płytę, ponieważ skończyła się muzyka"

Długie lata pracy z Łukaszem spowodowały także poprawę moich umiejętności m.in. w czytaniu i pisaniu, a także polepszyły rozumienie czytanego tekstu i zapamiętywanie wyrazów cheeky

Z czasem wrzucę moje materiały z nauki j. angielskiego i naprawdę trzeba mieć upór maniakalny aby to robić wink

Dla niektórych mogę być osobą zaburzoną i pewnie w pewnym sensie tak jest, ale ja sama znalazłam sobie sposoby na radzenie sobie ze swoim skomplikowanym światem. Uważam, że wszystko co mogłam to zrobiłam poświęcając tak naprawdę swoje życie. Mam świadomość, że raczej Nikt mnie nie zrozumie. Pogodziłam się z tym. W moim całym życiu mam odczucie, że ścierają się ze sobą dwie zupełnie inne osobowości... jedna nadmiernie spokojna i zahukana, wrażliwa, wszystkiego się bojąca i z całkowitym brakiem pewności siebie, a druga... pewna siebie, zdecydowana, bezwzlędna, uparta, odważna, twardzielka, a wręcz czasem chamska, tego ostatniego życie mnie nauczyło. Pomimo tego, ze w moim domu przeklęństwa były codziennością, to... nigdy ich nie używałam aż do momentu gdy w naszym domu zamieszkała Andżelika ;-) Naprawdę... Nikt nie ma prawa osądzać, a tym bardziej narzucać jakichkolwiek regół i zasad wychowawczych, bo to tak nie działa. Czytam często, że patologię tworzy rodzina, a szczególnie rodzice, a ja piszę, że patologię tworzy trudna sytuacja, w której trzeba sobie jakoś poradzić. To często sytuacja wymusza niekonwencjonalne zachowania. Historia także ukazuje, że niejedno dziecko uznane jako nawet "najgorszy uczeń" nagle okazje się być geniuszem np. Thomas Alva Edison i jak widać pomimo trudności i tak osiągnął niebagatelny sukces smiley

 

Na ten rok planuję przede wszystkim czytać, czytać, czytać,... , a także zastosować tzw. "zalewanie mową" i jest to idealny moment dla Łukasza.

Siebie usprawniać w czytaniu jednocześnie wzbogacając swoje słownictwo, a Łukasza przyzwyczajać do dłuższego i bardziej regularnego czytania.

W dniu dzisiejszym (16.V) przyszły nowe książki i przede wszystkim kilka sztuk z serii "Kto mnie przytuli" Agnieszki Stelmaszyk. Naprawdę świetna propozycja i idealnie dostosowana do Łukasza na dzień obecny. Zastanawiałam się niejednokrotnie "Dlaczego ja nie lubię czytać?" Odpowiedź jest prosta, ponieważ nie umiałam czytać, nie rozumiałam tego co czytam, a tym samym nic z czytania nie zapamiętywałam, a to  powodowało szybkie zniechęcenie i przede wszystkim książki, które brałam do czytania były po prostu za trudne, a więc muszę się cofnąć do pozycji książek przeznaczonych dla dzieci :-) Łukasz w obecnym czasie pomimo autyzmu ma zdecydowanie więcej przeczytanych książek na koncie aniżeli ja w tym samym wieku.

Druga pomoc w tegorocznej edukacji to "Gry edukacyjne dla ciekawych"  w postaci Quizu (ALEKSANDER). Mamy już w domu kilka takich gier i świetnie się sprawdzają, a więc także kupiłam całą serię kolejnych m.in. "Wszechświat", "Zwierzęta", "Ciało człowieka".

 

Oprócz tego cały czas czytam podręczniki Łukasza ze szkoły podstawowej, które kiedyś były dla mnie poważnymi i trudnymi książkami, a w obecnym czasie przybrały postać broszurek, w każdym bądź razie uważam, że są to naprawdę bardzo udane wydania np. "Moja historia kl. 4"  (Nowa Era) , a także korzystam z notatek przygotowanych na podstawie tych podręczników przez Andżelikę. Najbardziej z Andżeliką lubmy historię

17.V Godz. 2:10 Łukasz zasnął, a ja wstaję coś porobić, ale niestety wciąż mi się blokuje stronka

----------------------------------------------------------------------------------

 

12.V (czwartek) Zasypiamy może godz. 2:00? Niestety także padłam. Godz. 7:00 budzi mnie budzik, ale wyłączam i zasypiam, potem budzę się godz. 8:00 ale zasypiam i w efekcie końcowym budzę się godz. 9:00. Trochę leżę, a potem wstaję i siadam do komputera ale niestety nadal się blokuje. Łukasza budzę chyba 10:30.  Godz. 11:10 pokazuję filmiki na YouTube.